Od septembra 2016 je ďalšou z možností pre záujemcov o tanečný odbor aj rómsky súbor  RFS Románo jiloCigánske srdce so svojou pôsobnosťou vo Zvolene. Záujemcovia sa tak môžu učiť tradičné rómske tance.

Vedúcim súboru je Peter Kačica .
Teto súbor pôsobí  29.6.2008.
Snažíme sa prezentovať rómsky folklór a zachovávať rómsku hudbu a tradície.
Románo jilo tvoria týto členovia:Tanečná zložka- LUKÁŠ DUNKO, JOZEF DUNKO, ZDENO BARTOŠ, TOMÁŠ BERKY, EVKA HAKEĽOVA, RADKA HAKEĽOVÁ, TEREZA KROŠČENOVÁ, STELA HRIVŇÁKOVÁ, JANA DUNKOVÁ, NIKOLA BERKYOVÁ, DOMINIKA BUČKOVÁ, ADRIÁN KUCHÁRKA, KLÁRA SVOREŇOVÁ, DOMINIKA HAKEĽOVÁ,ROMAN HAKEĽ.

Tento súbor sme zakladali s myšlienkou podporiť a rozvíjať talent a rómske tradície u rómskych detí a mládeže. Zároveň sa snažíme prezentovať rómsku kultúru, ktorá pomali a isto zaniká a je neznáma nielen pre nerómov ale hlavne pre Rómsku menšinu.

Chceli sme dosiahnuť to aby sa deti a mládež nehanbili za to čo sú akej národnosti sú a akej kultúre sa venujú.
Dôkazom toho je množstvo podujatí, na ktoré sme boli pozvaní a zároveň sme na nich aj účinkovali.
Snažíme sa pre ľudí vytvárať program taký, aby získali kultúrny zážitok a odniesli si domov krásnu spomienku a zážitok od detí a mládeže ktoré sa im snažili odovzdať kus svojej kultúry.
Dovolím si zhodnotiť posledné dva roky.
Počas tohto obdobia sme absolvovali 72 vystúpení a to nielen v Banskobystrickom regióne ale aj mimo a to je napr: Kokava nad Rimavicou kde sme účinkovali na rómskom festivale a z nášho vystúpenia mali diváci pekný zážitok. Dokonca nás porovnávali k rómskemu profesionálnemu súboru ROMATHAN na čo som hrdý a veľmi si to vážim. Nie je na škodu spomenúť aj účinkovanie v STV, v relácii Drišľakoviny kde sme od divákov získali obrovský potlesk. Na záver chcem spomenúť len jedno netreba sa hanbiť za to akej národnosti sme aj keď niekedy je to ťažké, kôli predsudkom. Nezabúdajme, že slovo RÓM znamená ČLOVEK.

 

 

Prečo študovať u nás?

✓ poloha školy
✓ nízke školné
✓ veľa odborov
✓ skúsení pedagógovia

Kontakt na školu

Magurská 14
974 01 Banská Bystrica
Tel.: 0905 240 711
Mail: skola.lavuta@gmail.com
Mapa+Formulár